بزرگترین نمایشگاه کتاب جهان چگونه اداره می‌شود؟

نمایشگاه های در حال برگزاری

پانزدهمین دوره نمایشگاه فرش دستباف

۱۳۹۸/۰۴/۰۲ الی ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
نمایشگاه همدان

بزرگترین نمایشگاه کتاب جهان چگونه اداره می‌شود؟

تعداد مشاهده : ۴۸۳۵ | ۱۳۹۷/۰۷/۱۶

خبر گزاری مهر-گروه فرهنگ: کمتر از سه روز به آغاز هفتادمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت باقی مانده است؛ رویدادی که از آن به عنوان بزرگترین و مهمترین رویداد نمایشگاهی کتاب و نشر در جهان یاد می‌شود. جمهوری اسلامی ایران نیز همانند سال‌های گذشته در تدارک ساماندهی به غرفه ملی ایران در این نمایشگاه است که امسال با ادغام دو بخش کودک و بزرگسال به شکلی ویژه و متمرکز در این رویداد حضور به هم می‌رساند.

جذابیت حضور در این رویداد در کنار تدارک سالانه بخش قابل توجهی از بدنه نشر ایران برای شرکت در این رویداد منجر شد تا نگاهی از درون به این رویداد و تجربه برگزاری آن بیاندازیم. به همین دلیل آقای توبیاس ووس معاون این نمایشگاه که در سال‌های گذشته همکاری نزدیکی برای برپایی غرفه ایران در این نمایشگاه و نیز حضور غرفه‌ای با عنوان این نمایشگاه در تهران داشته است، به سوالات خبرگزاری مهر درباره این رویداد پاسخ داد. که در ادامه از نگاه شما می‌گذرد:

آقای ووس، نمایشگاه کتاب فرانکفورت در آستانه ۷۰ سالگی است. در فرهنگ ایرانی، ۷۰ سالگی هر رویداد زنده و پویا، زمانی است که آن رویداد به کمال خود می‌رسد. در مورد نمایشگاه کتاب فرانکفورت فکر می‌کنید نقطه‌ای که هم اکنون در آن قرار دارید نقطه کمال آن است و با انتظارات شما همخوانی دارد؟

در واقع بله. نمایشگاه کتاب فرانکفورت امسال هفتادمین سالگرد خود را برگزار خواهد کرد که برای ما رویدادی بسیار ویژه به شمار می‌رود. زمانی که این نمایشگاه در سال ۱۹۴۸ افتتاح شد، مکانش در کلیسای پاولسکریش فرانکفورت واقع بود که در آن زمان به خاطر خرابی های جنگ جهانی دوم سقف نداشت. تا جایی که خاطرم هست ۱۰۰ ناشر از آلمان، اتریش و سوییس در نمایشگاه شرکت کرده بودند. تنها شرکت کنندهای که از جایی دور آمده بود ناشری از آمریکا بود. از آن زمان تا الان اتفاقات زیادی رخ داده تا جایی که اکنون هرساله ما پذیرای حدود ۱۷۰ هزار بازدید کننده تجاری و صدهزار بازدید کننده عادی هستیم.

دو موضوع هست که امسال به عنوان هدیه تولد نمایشگاه به آن اضافه خواهیم کرد: اول غرفه‌ای که در فضای باز نمایشگاه ایجاد شده و اختصاص به خواندن کتاب و همچنین برگزاری رویدادهای ویژه‌ نمایشگاه دارد. این غرفه یک اثر هنری است که مانند جواهری در نمایشگاه ما می‌درخشد. رییس جمهور آلمان برای افتتاح این مکان فوق العاده به فرانکفورت خواهد آمد. بسیار خوشحالم که توانستیم این رویداد ویژه را در نمایشگاه برای خوشامد گویی به مهمانانمان آماده کرده‌ایم.

دومین رویدادی که در نمایشگاه امسال اتفاق می افتد برگزاری جشنی ویژه برای هفتادمین سالگرد امضای اعلامیه حقوق بشر است. این موضوع بسیار مهمی برای نمایشگاه کتاب فرانکفورت خواهد بود و  در راستای ترویج آزادی عقیده، آزادی بیان و انتشار تدارک دیده شده است و البته ما در خلال این رویداد مباحث و گفتگوهای بسیار ویژه‌ای هم خواهیم داشت.

حالا می‌خواهم در پاسخ به سوالتان بگویم که ما، نسبت به اولین سال فعالیتمان و طی هفتاد دوره برگزاری، این نمایشگاه  را اکنون به عنوان  بزرگترین رویداد جهان در زمینه شبکه سازی در حوزه کتاب ثبت کرده‌ایم